Ludzie Landszaftu // immersyjny spektakl

Ludzie Landszaftu // immersyjny spektakl / premiera / Khoroshun, Honcharenko

 „Ludzie Landszaftu” to immersyjny spektakl, który łączy współczesną dramaturgię i oryginalną muzykę elektroakustyczną, wybrane pieśni ludowe z udziałem aktorów, a także wideo i obiekty artystyczne.


Idea „krajobrazów” staje się źródłem motywacji i punktem wyjścia do dalszych refleksji dla współtwórców: kompozytorki Tetiany Khoroshun oraz dramaturga i reżysera Vadyma Honcharenki (Jovicha).

Współautorzy utracili swój „landszaft” w różnych latach: w 2014 r. i w 2022 r., podczas okupacji miejsc urodzenia w Ukrainie kompozytorki i dramaturga, reżysera – przez okupacje Rosją.

Przestrzeń zostanie wykorzystana do akcji performatywnej obejmującej prace wideo i audio autorów, interaktywną partyturę i teksty, które zostaną uzupełnione przez aktorów i widzów.

Po spektaklu odbędzie się dyskusja. Obiekty artystyczne może pozostać w przestrzeni JCK przez jakiś czas po zakończeniu pokazów.

„Safe-space dialogu” stworzy przestrzeń, w której ludzie będą mogli czuć się komfortowo i swobodnie dyskutować na ważne tematy. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, kiedy istotne jest tworzenie przestrzeni do otwartej komunikacji i wymiany opinii. Pozwoli to widzom nie tylko stać się częścią wydarzenia, ale także poczuć, że ich doświadczenie ma znaczenie w produkcie końcowym.

Projekt jest istotny ze względu na skupienie się na ważnych kwestiach, stworzenie środowiska sprzyjającego dialogowi, a także wykorzystanie innowacyjnego podejścia do interakcji z publicznością i połączenie różnych form sztuki.

Odzwierciedla potrzebę wspólnoty, otwartości i kreatywności, a zatem może odgrywać ważną rolę w promowaniu refleksji kulturalnej i społecznej, a także w nawiązywaniu dialogu międzyetnicznego między Polską a Ukrainą.

W tym roku Jeżyckie Centrum Kultury bierze udział w organizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego programie Rezydencji Artystycznej dla twórców i twórczyń z Ukrainy. Premiera spektaklu odbedzie się w ramach wspólnego projektu z Instytutem Teatralnym.

 

 

 Tetiana Khoroshun jest kompozytorką, artystką dźwiękową i performerką z ponad 10-letnim aktywnym doświadczeniem projektowym.


Jej twórczość, która obejmuje tematy społeczne, polityczne i środowiskowe, charakteryzuje się eksperymentowaniem, performatywnością, innowacyjnością i interdyscyplinarnością.

Projekty i muzyka Tetiany były prezentowane w Polsce, Austrii, Niemczech, Słowenii, Chorwacji, Kanadzie, Azerbejdżanie, Litwie, w Chinach i Ukrainie.

Tetiana jest laureatką międzynarodowych konkursów muzycznych, Stypendium dla Młodych Artystów oraz Granta Prezydenta Ukrainy (2019).

Jej projekty zostały nagrodzone Dora Awards i nominowane do ogólnoukraińskiego festiwalu teatralnego „GRA”.

Tetiana tworzy instalacje dźwiękowe, muzykę do spektakli, kina i gier komputerowych. Jest współautorką w elektroakustycznych duetach GUMA i „first_tape”, wspólpracuje z „Daraba Studio”, zespołem muzyki nowej „Sed Contra Ensemble”.

Tetiana wspóltworzyla z teatrami: Punctuate! Theatre w Kanadzie, Teatr Republika Sztuki Tłusta Langusta, Teatr Nowy w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek, Teatr na Pechersku w Kijowie, Totem Dance Theatre, PostPlay Theatre, Scena 6, Teatr Muzyczny w Kijowie.

 
 
 Vadym Honcharenko (Vadym Jovich, etc.) jest reżyserem i dramaturgiem, pisarzem i psychoanalitykiem, operatorem i scenarzystą, piosenkarzem i perkusistą.


Założyciel i kurator projektu artystycznego [P s y c h e A r t] (2001), założyciel studia „Jovich Films” (2002). Członek międzynarodowego projektu performatywnego „Electroacoustic’s Ensemble” (2007-2012).

Autor sztuk teatralnych, zbiorów opowiadań i esejów. Autor filmów fabularnych „Kamienna wyspa” (2004) i „Iluzja istnienia” (2006).

Uczestnik Festiwalu Sztuki Tradycyjnej i Awangardowej „Kody” w Lublinie, Festiwalu Teatralnego „GogolFest” w Kijowie, „Kyiv Music Fest”, „Porto Franco Fest” (2008-2010), Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Molodist” w Kijowie (2005-2006), Międzynarodowego Festiwalu Filmów „KinoJałta” (2006), Festiwalu Sztuk Ekranowych „Dnipro-Cinema” (2004), i innych. Członek Jury wielu konkursów twórczych i festiwali w Ukraine.